Ön Düzen Kontrol ve Rot Ayarı

Araçların ön düzen kontrol ve rot ayarı bir süre kullanımdan sonra bozulabilir. Ön düzen ve rot ayarları araçların park ederken kaldırım veya taşlara çarpma, kaza ve uzun süre kontrol edilmemesi sebebiyle bozulabilir. Araçlarda sürüş konforunun sağlanması için ön düzen ve rot ayarlarının yılda bir kez kontrol ettirilmesinde fayda vardır.

Rot ayarlarının bozulması aracın seyir halindeyken ve özellikle yüksek hızlarda titreme ve ses yapmasına yol açacağı unutulmamalıdır. Araçlarınızda böyle durumlar var ise öncelikle rot ve balans ayarlarını uzman ekipler ve teknolojik cihazlar vasıtasıyla kontrol ettirmek sorunun çözülmesini sağlayabilir. Ön düzen sistemi bozuk olan araçlarda seyir halindeyken sağa veya sola çekme yapabilir.

Ön Düzen ve Rot Ayarı Neden Önemli?

Araçlarda zamanla ön düzen ayarı ve rot ayarı kaçabilir. Bu ayarlar aracınızda hiçbir sıkıntı olmasa bile yılda bir kez kontrol edilmesinde fayda vardır.

Ön düzen ve Rot ayarları bozulursa;

  • Aracın çekişi düşer
  • Sürüş sırasında titreme yapar
  • Yakıt tüketimi artar
  • Aracın dinamikleri bozulur
  • Sürüş konforu düşer
  • Lastikler daha çabuk yıpranır
  • Motor hasarlarına yol açabilir

Yukarıda belirtilen sorunların ortaya çıkmasını önlemek için araçlarda ön düzen ve rot ayarlarının yaptırılması ve belirli aralıklarla kontrol ettirilmesi gerekir.

Ön Düzen Ayarı Hizmetlerimiz

Ön düzen ayarlarının yapılması direksiyon ile lastiklerin aynı anda tepki göstermesini sağlamak üzere yapılır. Ön düzeni bozuk olan bir aracın direksiyon ile lastik koordinasyonu bozulmuş demektir. Böyle durumda direksiyon hareketleri zorlaşır ve sürüş güvenliği tehlikeye girer. Ön düzenin bozulması rot ayarlarının da bozulduğu anlamına gelir. Ön düzen ayarlarında direksiyon ile lastiklerin senkronize etmesi için rotlar, alt salıncak, aks başları ve viraj denge çubuğu ayarlanır.

Rot Ayarı Hizmetlerimiz

Rot ayarı bilgisayar destekli bir düzenek üzerine aracın alınmasıyla başlar. Aracın lastikleri bu tabla üzerinde bağımsız hareket eden tablalara denk getirilir. Bilgisayar destekli lazer sistemleri lastiklerin açısını ölçer. Rot ayarı yapılırken ön takımlar, rotiller, amortisörler, süspansiyon sistemi, rot başları ve aracın diğer yürüyen aksamları hassas bir şekilde bilgisayarın gösterdiği ayarlara getirilir.