Lastik Servisi ve Satışı

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte araç sahipleri lastik satış ve servisi yapan işletmelerde hareketliliğin artmasını sağlamıştır. Devlet tarafından kışlık lastiklerin zorunlu hale getirilmesi araç sahipleri tarafından külfet olarak görülse de güvenli bir sürüş için özellikle kış lastiklerinin taktırılması önemlidir.

Çorlu Lastik Tamiri, Servisi ve Satışı

Çünkü yazlık veya dört mevsim denilerek alınan lastiklerin kış koşullarına uygun olmadığı yapılan testler ile kanıtlanmıştır. Bu sebeple özellikle trafiğin yoğun olduğu ve kış koşullarının sert geçtiği yerlerde kış lastiği kullanmak hayati önem taşımaktadır.

Tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye’nin de küresel ısınmadan etkilenmesi mevsimlerin nasıl geçeceğini tahmin etmekte zorlukları beraberinde getirmiştir. Kış koşullarında meydana gelen kazaların çoğunda kış lastiği kullanılmadığı istatiksel olarak kanıtlanmış bir durumdur.

Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lastik alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında lastiğim üretim tarihi gelmektedir. Aracınıza uygun ebatlarda ve uygun fiyatlarda bulduğunuz lastik son kullanma tarihine yaklaşmış olabilir. Lastiklerde üreticilerin belirlediği kullanım ömrü 5 yıl veya 150 bin km şeklindedir.

Lastiğin 5 yıl veya 150 bin km kullanılması kimyasal yapısının değişmesine ve dayanıklılığının düşmesine yol açmaktadır. Çok uygun fiyatla almış olduğunuz lastiğin üretim tarihi 3 yıl öncesi ise ortalama iki sezon sonra lastikleriniz kullanım ömrünü tamamlamış olur. Lastik alırken kışlık ve yazlık olarak belirtmek ve üzerlerinde bulunan işaretlere bakmak gerekir.

Lastik Servis Hizmetleri

Lastik satış ve servis istasyonlarında yeni alacağınız lastikler ücretsiz olarak aracınıza takılmaktadır.

Yeni lastik alan veya mevsimlik lastik değişimi yapılırken takip edilen işlem sırası şöyledir;

  • Aracın kaldırılması
  • Eski lastiklerin sökülmesi
  • Yeni lastiklerin Jantlara takılması
  • Balans ayarlarının yapılması
  • Lastiklerin araca takılması
  • Son kontrollerin yapılması (Hava kaçağı, bijonların sıkılığı)

İster yeni lastik alın isterseniz mevsimlik lastiklerinizi değiştirin balans ayarlarının mutlaka yapılmasına özen gösterin. Çünkü düzgün yapılmayan veya hiç yapılmayan balans ayarları aracınızda titremelere sebep olarak sürüş güvenliğinizi ve konforunuzu etkileyecektir.

Lastik Neden Önemlidir

Aracın zemin ile bağlantısı olan tek nokta lastiklerdir. Hızlanmanız kadar her türlü zeminde istediğiniz zaman durabilmeniz büyük ölçüde lastiklerinize bağlıdır. Bu sebeple güvenli sürüş için uygun lastik kullanımı önemlidir.