Çorlu Klima Gaz Dolumu

Araçların soğutma sisteminden en iyi verimi almak için klima gaz dolumu yaptırmak önemlidir. Günümüzde araç kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Araba günümüz koşullarında lüks değil bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Özellikle yaz aylarında araçsız tatile çıkmak günün çoğunu yollarda geçirmeye sebep olmaktadır.

Elbette yaz aylarında tatile çıkacağınız araçta klima olmasına da dikkat ediyoruz. Küresel ısınmaların etkisi yaz aylarında daha çok hissedilir durumdadır. Bu sebeple seyahatlerde kullanılan araçların klimalı olması konforlu bir yolcuk yapmak için gereklidir.

Araçlara bulunan klima gazları zamanla eksilme yapabilir veya bir kaçak sebebiyle bitmiş olabilir. Bu sebeple araçların klima gazlarının belirli periyotlarla kontrol ettirilmesi ve eksilen gazın doldurulması gerekir.

Klima Gazı Eksilirse Ne Olur?

Klimalar araçlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu kullanım soncu sistemin içerisinde bulunan gaz miktarında azalmalar meydana gelebilir. Ayrıca klima sisteminde çeşitli sebeplerle gaz kaçağı oluşabilir.

Peki, klima gazı biterse veya eksilir ise sonucu ne olur;

  • Klima yeterince soğutma yapamaz
  • Aracınız fazla yakıt tüketir
  • Klima motoru arızalanabilir
  • Klimada oluşan yüksek basınç sisteme zarar verebilir

Bu sonuçlar dikkate alınarak araçlarda klima gazlarının yılda en az bir kez ölçümü yaptırılarak eksilen klima gazının doldurulması gerekmektedir. Klima gazının eksilmesi klima motorunun araç içerisindeki havayı soğutmak için daha fazla çalışmasına ve yakıt tüketmesine yola açacaktır. Sonraki aşama ise klima motorunun yanmasına kadar giden ağır külfetlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Klima Gazı Nasıl Doldurulur?

Klima gazları herkesin yapabileceği bir işlem olmayıp, ustalık gerektiren bir iştir. Aracınızın klima gazı öncelikle teknolojik cihazlar vasıtasıyla ölçümlenmelidir. Profesyonel klima gazı dolumu yapılırken klima gazının eksilme sebepleri belirlenir. Bunun sebebi kullanımdan kaynaklanan normal bir eksilmemi yoksa klima sisteminde kaçak mı olduğunun ortayı çıkartılmasıdır.

Klima gazında meydana gelen eksilme sebepleri belirlendikten sonra özel dolum cihazına bağlanarak dolum yapılmalıdır. Klima sisteminde bir kaça olması durumunda öncelikle kaçağı oluşturan sebebin ortadan kaldırılması gerekir. Aracınızda bulunan klima sisteminden en iyi verimi almak için mutlaka klima gazını ölçtürerek eksilmeleri takviye ettirin.