Fren ve Amortisör Test

Güvenli sürüş için araçların periyodik bakımları yaptırılırken fren ve amortisör test cihazlarına takılarak kontrol edilmesi gerekir. Araçların konforu, hızlı gitmesi ve güçlü olması tercih edilse de önemli olan durmak istediğinizde aracın size uymasıdır. Bu sebeple araçların marka ve modeli ne olursa olsun fren kontrollerinin yapılması hayati önem taşımaktadır.

Süper lüks ve jet hızında bir araç frene basıldığında durmadığı sürece hiçbir değeri yoktur. Can ve mal güvenliği için araçlarda fren aksamlarının düzenli olarak kontrol ettirilmesi zorunluluktur. Amortisörler ise aracın çukur, kasis ve bozuk yollarda lastiklere gelen ani darbeleri absorbe ederek aracın sarsılmasını azaltır.

Fren ve Amortisörler Neden Önemlidir?

Frenler her araç için hayati önem taşıyan parçalardır. Hiç kimse freni tutmayan bir araca binmez. Amortisörlerin düzgün çalışması ise sürücü ve yolcuların konforu için önemlidir.

Bir araçta fren ve amortisörler neden önemli;

  • Can ve mal güvenliği sağlamak
  • Sürüş konforunu sağlamak
  • Lastik ve araç mekaniklerini korumak
  • Yol tutuşu sağlamak
  • Tehlike anında durabilmek

Fren ve amortisörlerin düzgün çalışmaması hususunda belirtilen tüm durumlar doğrudan insan hayatı ve diğer varlıkların etkileneceği zararlara yola açabilir. Bu sebeple araçların fren ve amortisör sistemlerinin kontrolü önemlidir.

Amortisör Kontrolü Hizmetlerimiz

Araçların tekerlekleri lastik top gibi hava doludur ve zıplamaya elverişlidir. Araçların çukur, tümsek gibi yerlere girip çıkma durumunda lastikler zıplama eğilimi gösterir işte bu zıplama için oluşan enerjiyi amortisörler dengeleyerek zıplamayı engeller. Bu sebeple güvenli ve konforlu sürüş için amortisörlerin ve yayların kontrol edilmesi önemlidir. Amortisörler cihazlar vasıtasıyla kontrol edilmektedir.

Fren Testi Hizmetlerimiz

Freneler tüm araçların hayati önem taşıyan sistemidir. Fren sistemi balatalar, diskler, fren tablası, hidrolik yağ pompası ve hortumlardan meydana gelmektedir. Güvenli sürüş ve daha önemlisi güvenli bir duruş için araçlarda fren sisteminin kusursuz çalışması önemlidir. Bu sebeple yılda en az iki kez fren sisteminin ve özellikle fren balatalarının kontrol ettirilmesi hayati tehlikelerin ortaya çıkmasını engeller. Araçlarda park etmek için de el fren sistemlerinin kontrolü yapılmalıdır. Fren kontrolünde tüm fren elemanları kontrol edilmektedir.